Współczesny konsument zyskuje dzisiaj dużo łatwiejszy dostęp do możliwości zaciągnięcia zobowiązań finansowych w porównaniu do tego, co działo się na przestrzeni lat. Kredyt hipoteczny z całą pewnością należy do zadłużeń największych i najbardziej obciążających domowy budżet.
Z tego względu, jak również z powodu jego długoterminowego charakteru prawo ochrony konsumentów przewidziało dużo miejsca właśnie na tematy powiązane z kredytem hipotecznym, również związane z jego sankcją. Jeśli jesteś zainteresowany tematem – w tym artykule rzucimy nieco więcej światła na to zagadnienie.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie finansowe udzielane osobom fizycznym przez banki lub inne instytucje finansowe na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Charakterystyczne dla tego typu zobowiązań finansowych jest ich długi okres spłaty oraz wysokość udzielanego kredytu.
Co warto wiedzieć o przepisach dotyczących ochrony konsumentów?
Polskie prawo ochrony konsumentów jest ściśle związane z regulacjami unijnymi. W głównej mierze podlega pod dyrektywy Unii Europejskiej, które odnoszą się do tematyki kredytów konsumenckich oraz kredytów hipotecznych.
Jakie przepisy regulują kwestie związane z kredytami hipotecznymi?
- Dyrektywa 2014/17/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie umów kredytu hipotecznego
- Ustawa o kredycie hipotecznym, nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami
- Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów
- Kodeks cywilny.
Ważne! Wymieniliśmy tutaj najważniejsze przepisy, ale nie wszystkie. Chcąc uzyskać szczegółowe informacje należy skontaktować się z ekspertem i zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej.
Zależność między prawem ochrony konsumenta a sankcją kredytu hipotecznego
Gdy kredytodawcy łamią przepisy dotyczące ochrony konsumentów w procesie udzielania kredytów hipotecznych sprawiedliwości i wyjaśnienia danych okoliczności należy szukać w przepisach prawnych. Jednak sankcja kredytu darmowego nie dotyczy zobowiązań zaciąganych z tytułu pożyczki hipotecznej.
Wynika to z faktu, że dla kredytów hipotecznych została przewidziana odrębna ustawa i do do niej należy się odnosić w sprawach konfliktowych w tym zakresie. Mowa o przepisach ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Oczywiście tematy prawne nie należą do łatwych zagadnień, dlatego jeśli szukasz pomocy w zakresie ochrony konsumenckiej w odniesieniu do kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania finansowego – zawsze najlepszym krokiem jest skorzystać ze wsparcia prawnika.
Zapoznaj się z ofertą https://orlegal.pl/.