Jakie suplementy diety warto przyjmować i czy w ogóle są nam one potrzebne?

Jakie suplementy diety warto przyjmować i czy w ogóle są nam one potrzebne?

Suplementy diety atakują nas niemalże na każdym kroku. Jest ich bardzo dużo i są łatwo dostępne- można je kupić nawet w drogeriach czy marketach spożywczych nie musząc planować specjalnej wizyty w aptece. Ich powszechność i tak duża dostępność wynika w dużej mierze z tego, czym tak naprawdę są te preparaty- stanowią one różnego rodzaju zamienniki klasycznego jedzenia w formie sproszkowanych, dobranych według jakiegoś klucza składników.

Suplementy diety są więc niczym innym jak pewnego rodzaju produktami spożywczymi, tylko podanymi w innej formie- być może prostszej i szybszej do spożycia. Zawsze powinny być przyjmowane jako uzupełnienie zbilansowanej diety, a nie jako jej substytut. Analizując więc przydatność suplementów diety pojawia się pytanie, czy taka suplementacja witamin i minerałów w ogóle ma sens i faktycznie- jeśli ma to tylko w określonych przypadkach.

Suplementy diety nie są potrzebne w sytuacji, kiedy nasza dieta jest odpowiednia

Odpowiednia dieta powinna sama w sobie dostarczać organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne- witamin i minerałów, a także makroskładników w odpowiednich proporcjach. W takiej sytuacji, kiedy rzeczywiście nasza dieta taka jest- suplementacja jakimikolwiek preparatami nie jest konieczna, a nawet jest zbędna. Odpowiednia dieta jest więc kluczem do sukcesu, a jeśli mamy problem z jej właściwym skomponowaniem- znacznie lepiej jest zwrócić się o pomoc do dietetyka niż kupować kolejne preparaty z kategorii suplementów. Pomocy można szukać za pośrednictwem strony projektzdrowie.info, a odpowiedni sposób odżywiania się zawsze jest pójściem o krok dalej, gdyż poprawi nasze samopoczucie i pomoże w walce o szczupłą sylwetkę. Odpowiednie odżywianie się jest też najlepszą receptą na zdrowie.

Czy wobec tego jakiekolwiek suplementy diety mają sens?

Istnieją jednak wyjątki, w przypadku których jest sens dodatkowo suplementować to, co naprawdę trudno jest nam dostarczyć z pożywieniem. Nie ma jednak takich przypadków zbyt wiele. Taka sytuacja może się pojawić wówczas, kiedy mamy świadomość, że nie przyjmujemy pewnych składników wraz z dietą w odpowiedniej ilości i kiedy widzimy skutki tego w postaci niedoborów, a jednocześnie nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie na razie zmodyfikować naszego sposobu odżywiania się. Suplementacja witamin i minerałów będzie dotyczyć także witaminy D oraz witamin z grupy B u osób, które są wegetarianami. Jeśli chodzi o witaminę D- w szczególności warto ją przyjmować w miesiącach zimowych, kiedy organizm nie jest w stanie sam sobie jej wytworzyć ze słońca, a dostarczenie jej w odpowiedniej ilości z pokarmem jest praktycznie niemożliwe. Z kolei witaminy z grupy B są obecne w mięsie, którego nie ma w diecie wegetarian. Są to szczególne, ale bardzo istotne przypadki, kiedy o suplementacji należy pamiętać, gdyż niedobór na przykład witaminy D może dawać o sobie znać w przykry sposób. Jej ilość wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, między innymi może wpływać na naszą odporność.