Wykorzystanie keramzytu jest powszechne, a jednym z popularniejszych jego zastosowań jest szeroko pojęte ogrodnictwo. Kruszywo to doskonale wspomaga uprawę roślin niezależnie od tego, czy uprawiamy je w doniczkach w domach czy też w swoich ogrodach. Sam surowiec jest całkowicie naturalny, gdyż keramzyt powstaje ze złóż ilastej gliny. Swój lekki i mocno porowaty charakter zyskuje on dzięki procesowi wypalania w dużych piecach, w których temperatura sięga 1150 stopni. Jest kruszywem, które doskonale opiera się działaniu wszelkich bakterii, grzybów oraz pleśni. Tym samym jest przyjazny dla roślin.
Co przemawia za stosowaniem keramzytu?
W ogrodnictwie bardzo ceniony jest fakt, że keramzyt jest jednocześnie lekki i porowaty. Dzięki temu można używać go do różnych wykonywania różnych podłoży pod uprawę roślin. W najprostszy sposób można go wykorzystać jako składnik rozluźniający każdą możliwą glebę. Z jego udziałem stworzymy mieszankę do roślin obrazkowatych, wilgociolubnych, a nawet kaktusów.
Keramzyt dodany do mieszanki sprawia, że staje się ona lżejsza i znacznie lepiej drenuje wodę. Dzięki swojej porowatości korzenie roślin, które będą uprawiane w takiej ziemi mają znacznie łatwiejszy dostęp do tlenu, którego potrzebują do tego, aby się prawidłowo rozwijać. Lepsze napowietrzenie korzeni sprawia też, że w znacznie mniejszym stopniu są one podatne na gnicie. Trudniej jest też je przelać w konsekwencji błędów uprawowych. Tym samym, keramzyt wspomaga uprawę roślin zapewniając im znacznie lepsze warunki do wzrostu.
A w jaki sposób stosować keramzyt w ogrodzie?
Kruszywo nadaje się do stosowania w przypadku każdej gleby, gdyż zawsze będzie pozytywnie wpływać na jej strukturę. Keramzyt do zastosowania w ogrodzie można zamówić w przedsiębiorstwie Leca. W zależności od ilości i przeznaczenia, można zakupić go w formie workowanej, w big- bagu oraz z transportem specjalnym samochodem w formie sypkiej. Wystarczy odwiedzić stronę Leca pod adresem- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.
Doskonałym przykładem zastosowania keramzytu w ogrodzie jest wykonanie z jego wykorzystaniem specjalnej warstwy drenującej. Sprawia ona, że stagnująca woda ma możliwość znacznie szybszego wydostania się z gruntu. Taki drenaż bardzo dobrze sprawdza się na glebach podmokłych, które mają tendencję do zatrzymywania wody. Rozluźnienie gleby ciężkiej i zbitej niejednokrotnie jest konieczne do tego, aby móc na danym terenie sadzić rośliny.