Jak wybrać olej hydrauliczny?

Jak wybrać olej hydrauliczny?

W motoryzacji wyróżniamy dziś kilka typów napędów, które umożliwiają sprawne poruszanie się autem. Jednym z nich jest napęd hydrauliczny, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej. W zasadzie to olejowi hydraulicznemu. Czym jest taki olej i na co zwrócić uwagę dokonując jego wyboru? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w tym artykule.

Czym jest olej hydrauliczny?

Jak sama nazwa wskazuje, olej taki stosuje się w napędach hydraulicznych. Poza tym także w wielu układach tłumiących, gdyż daje on możliwość sprężenia cieczy i zapewnia ochronę dla całej konstrukcji, która go wykorzystuje. Warto mieć na uwadze, że smarowanie z udziałem olejów hydraulicznych jest bardzo precyzyjne. Nie ma więc żadnych obaw o zbyt szybkie zużycie. Dodajmy tu jeszcze, że profesjonalna nazwa napędów, które wykorzystują taki olej to silniki hydrostatyczne. Ich zadaniem jest przekształcenie energii cieczy w energię mechaniczną.

Jak wybrać?

Tak jak i w przypadku olejów używanych w silnikach spalinowych, tak i w tym wypadku jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest lepkość takiej cieczy. Poza tym zmienny jest tutaj także inny parametr, a mianowicie ciśnienie.

Co istotne bez względu na rodzaj oleju hydraulicznego ulega on zapłonowi w temperaturze 300 stopni Celsjusza. Zastyga natomiast przy -40 stopniach Celsjusza. Jeżeli mielibyśmy wskazać największą wadę takiego oleju, to zaznaczylibyśmy, że jego lepkość znacznie obniża zdolność jednostki napędowej do utrzymania czystości pracy.

Z zakupem takiego oleju oczywiście żadnego problemu mieć dziś nie będziemy. Znajdziemy go w sklepach stacjonarnych, ale również i w sieci, gdzie natrafić możemy na prawdziwe okazje. Taką znajdziecie Państwo pod linkiem http://www.olejarz.pl/hl/241-olej-hydrauliczny-hl-46-5l-konfekcja.html. Jak w związku z tym widzimy, za naprawdę dobry olej hydrauliczny wcale nie musimy płacić tak wiele, jakby się nam mogło wcześniej wydawać. Wystarczy dobrze rozejrzeć się po rynku.