W jaki sposób działa pompa do betonu?

Maszyna ta jest w szczególności często spotykana na placach budowy- nic w tym dziwnego, ma za zadanie dostarczać beton w większej ilości w płynnej formie na konkretne miejsce. W taki sposób wylewa się fundamenty, posadzki czy też chodniki. W zależności od konkretnego zastosowania, pompy do betonu mogą być mniej lub bardziej mobilne.

Bardzo często jednak możemy się spotkać z pompą gąsienicową czy też tak zwaną pompogruszką. Zazwyczaj to właśnie taka maszyna najczęściej jest wykorzystywana w praktyce. Z jednej strony jest ona w stanie przetransportować wykonany beton na wskazane miejsce, ale też ze względu na swoją budowę nie pozwala mu zastygnąć, a na końcowym etapie prac wylewa go w pożądane miejsce. Na pompogruszkę składają się dwa podstawowe jej elementy- jest to sama gruszka, która transportuje beton i która stale się obraca. Drugim elementem jest pompa samochodowa. Rozwiązanie tego typu sprawdza się do doraźnego transportu betonu nawet na większe odległości.

 

Najważniejsze elementy pompy do betonu

 

Sam układ pompujący w takim urządzeniu stanowi zaledwie jeden z elementów całości. Dodatkowo, równie ważny jest układ roboczy, a także rurociąg dodatkowo wyposażony w specjalny, dedykowany do tego celu wysięgnik, którym można manewrować. Kolejnym, bardzo istotnym elementem jest sam element przechowujący i mieszający beton- tzw. układ betonomieszarki”, który również jest nazywany koszem zasypowym. W samym układzie pompującym na szczególną uwagę zasługuje zasuwa, której zadaniem jest oddzielanie kosza z całym zapasem betonu oraz układu, który pompuje beton rurociągiem. Zasuwa wyposażona jest w specjalny napęd, który posiada wydajne siłowniki w układzie hydraulicznym. W koszu zasypowym znajduje się natomiast mieszadło, które dzięki swojej pracy nie pozwala dopuścić do sytuacji, w której beton miałby zastygnąć. W praktyce więc, pompa do betonu jest urządzeniem prostym, ale niemalże niezastąpionym w bardzo wielu sytuacjach. Pompy do betonu zazwyczaj są bardzo dobrze przygotowane do ciężkiej pracy w ruchu ciągłym.

https://www.artbud.pl/pl/c/Pompy-do-betonu-mixokrety/770