Wśród największych zalet domów kanadyjskich można znaleźć niższy koszt ich budowy w porównaniu do technologii murowanej, krótszy czas potrzebny na ich wzniesienie, a także bardzo dobre parametry cieplne finalnych budynków. Wszystko to sprawia, że takie domy stają się w naszym kraju coraz popularniejsze, a domy drewniane coraz rzadziej kojarzą się ze starym budownictwem bez jakiegokolwiek ocieplenia. Czy podczas budowy takiego domu coś nas może zaskoczyć?
Jak przebiega proces stawiania takiego domu i jak prezentują się poszczególne etapy budowy domu z drewna?
Pierwszą ważną decyzją jest oczywiście wybranie technologii kanadyjskiej, a także zdecydowanie się na konkretny projekt domu, który zostanie wpisany w posiadaną przez nas działkę. Nie mniej ważnym etapem jest znalezienie takiej ekipy budowlanej, która będzie dysponowała odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem związanym z tym, jak budować domy szkieletowe. Jedną z takich firm jest drewdom.com. Pamiętajmy bowiem także o tym, że drewno wykorzystywane do budowy domów kanadyjskich musi być w odpowiedni sposób przygotowane, aby miało właściwe parametry. W praktyce, możemy wyróżnić następujące etapy budowy domu szkieletowego:
– Pierwszym etapem prac jest wylewanie fundamentów. Ze względu na to, że są to prace mokre z wykorzystaniem betonu- nie można ich planować na miesiące zimowe. Wszystkie pozostałe prace na budowie są już pracami „na sucho” i mogą być tak naprawdę wykonywane o dowolnej porze roku.
– Po przygotowaniu i wyschnięciu fundamentów przychodzi czas na stawianie konstrukcji z drewna o odpowiedniej klasie wytrzymałościowej. Konstrukcja jest ze sobą zbijana i ustawiana na fundamentach. W taki sposób powstaje „szkielet” domu, który ma zostać wybudowany. Rozkładana jest także folia paroizolacyjna i tutaj kluczowa jest jej ciągłość tak, aby nie powstawały mostki cieplne. W miejscach styku jest w specjalny sposób sklejana. Wykonywana jest także konstrukcja dachu, a także poszycie zewnętrzne. Analizując poszczególne etapy budowy domu z drewna, już w tym momencie można zobaczyć, jak w praktyce będzie się prezentował cały budynek.
– Budowany jest dach, a także elewacja. Na poszycie dachu można wybrać dowolny materiał wykończeniowy- można ułożyć dachówki lub też blachę. Elewacja może, ale wcale nie musi być drewniana. Istnieje możliwość otynkowania budynku. Do dyspozycji inwestorów są farby gotowe, farby z mieszalni, a także szeroki wybór tynków strukturalnych.
– Wykonywane jest wykończenie wnętrza budynku. Rozkładana jest solidna warstwa ocieplenia z wełny mineralnej. Budowana jest konstrukcja ścian i sufitów z profili aluminiowych. Ustawiane są przedścianki z płyt gipsowo- kartonowych oraz z twardszych płyt OSB. Wykonanie w podobny sposób poddasza tak naprawdę kończy proces budowy takiego domu do jego stanu deweloperskiego. Warto pamiętać o tym, że poddasze może zostać zaadaptowane jako użytkowe, co zwiększa powierzchnię domu. Pozostałe prace mają już związek z wykończeniem wnętrza według upodobań inwestorów.
Sprawdź więcej na https://drewdom.com/.