Tuleje- dlaczego są tak istotne i jakie powinny być w praktyce?

Tuleje- dlaczego są tak istotne i jakie powinny być w praktyce?

Tuleja jest jednym z podstawowych elementów budowy maszyn. Tak naprawdę, ciężko jest sobie wyobrazić pracę całego parku maszynowego, w którym takie elementy jak tuleje nie znalazłyby zastosowania. Tuleje najczęściej mają kształt wydłużonego pierścienia. Ewentualnie, mogą też przybrać powstać walca, w którym ktoś wydrążył dziurę. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że bardzo często tuleje mają mieć swoje specjalne przeznaczenie, a co za tym idzie ich kształt, wielkość czy też materiał, z którego zostaną wykonane może być różny. Jednym z najprostszych przykładów takiego produktu jest tuleja cylindryczna. Gdzie można taką tuleję spotkać i jak projektować takie elementy, aby sprawdzały się w praktyce?

W jaki sposób projektuje się tuleje?

Istnieją takie gałęzie przemysłu, w których praca maszyn w bardzo dużym stopniu opiera się właśnie o tuleje. Dlatego wymagane jest, aby faktycznie działały one niemalże bezawaryjnie.

– Szalenie istotna jest trwałość takich tulei, gdyż każda konieczność jej wymiany oznacza przestój w ruchu ciągłym maszyny. Istotna jest wytrzymałość, a także dobre parametry czasu pracy.

– Dobrze, aby tuleja charakteryzowała się odpowiednią sprężystością. Bez wątpienia ułatwia to na przykład jej montaż.

– Tuleja cylindryczna, ale też inne rodzaje tulei, na przykład te stożkowe, muszą zostać idealnie dopasowane do typu, rodzaju i rozmiaru trzpienia.

– Tuleje w praktyce pełnią różne funkcje i mogą być w specjalny sposób do nich przygotowywane. Na przykład dla przemysłu drukarskiego przygotowuje się tuleje zarówno nieprzewodzące, półprzewodzące jak i całkowicie przewodzące ładunki. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/nowe-tuleje-i-walce/.

– W przypadku zastosowania tulei do obróbki zwojów aluminium, stali nierdzewnej bądź też stali, zastosowanie znajdują specjalne tuleje, które cechuje duża elastyczność. Dodatkowo, są to tuleje rozprężne. Tuleje do takiego zastosowania mogą mieć grubość od 4 do 120 mm.

– W przemyśle drukarskim zastosowanie znajdują tuleje pokrywane gumą oraz tuleje produkowane z włókna szklanego, które standardowo pokrywa się poliuretanem. Tuleje tego typu umożliwiają nie tylko druk, ale biorą także udział w procesach uszlachetniania i laminacji. Specjalne tuleje stosuje się do wykonywania druku na puszkach metalowych. W tej kategorii znajdziemy zarówno tuleje cylindryczne jak i stożkowe. Tuleje stosuje się także do wklęsłodruku oraz do druku fleksograficznego.