Sytuacje niebezpieczne na drodze i wypadki samochodowe są niestety normą. Dlatego też tak ważne jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, obejmujących zarówno pasażerów dorosłych, jak i dzieci i niemowlęta. Rozwiązaniem, które umożliwia odpowiedzialne przewożenie pociechy, jest popularny fotelik samochodowy, stosowany z powodzeniem przez większość rodziców. Duża część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, jak istotne jest poprawne zamontowanie go w aucie, co ma przecież kluczowe znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa. Jak zatem to zrobić?
Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy w aucie?
Nawet najwyższej jakości fotelik samochodowy nie będzie w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji wówczas, gdy nie zostanie od prawidłowo zamontowany. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrany przez nas model fotelika samochodowego jest odpowiedni dla modelu pojazdu, którym dysponujemy. Rozróżnia się bowiem trzy sposoby montażu fotelika dziecięcego:
- Montaż fotelika samochodowego z systemem Isofix
- Montaż fotelika za pomocą bazy Isofix
- Montaż z wykorzystaniem samochodowych pasów bezpieczeństwa
Instrukcja obsługi danego produktu zawierać powinna informacje, dotyczące wymaganej długości siedziska oraz oparcia, a także dane na temat wyposażenia w zaczepy Isofix, tudzież przystosowanie samochodowych pasów bezpieczeństwa.
Gdzie jest najlepsze miejsce na zamontowanie fotelika samochodowego?
Jednym z najważniejszych wyznaczników bezpieczeństwa, podczas używania fotelików samochodowych jest ich umiejscowienie. Teoretycznie najlepszym miejscem do zamontowania fotelika jest miejsce pośrodku tylnej kanapy pojazdu, jest ono bowiem najmniej narażone na niebezpieczeństwo podczas ewentualnego zderzenia. Niestety miejsce to z reguły nie jest wyposażone ani w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, ani tym bardziej złącza Isofix, dlatego też większość rodziców musi szukać alternatywy. Najlepszą z nich jest miejsce na tylnym siedzeniu po stronie pasażera. Jest to najwygodniejsza pozycja z perspektywy kierowcy, który nawet prowadząc samochód jest w stanie kontrolować, co się dzieje z maluchem dzięki odbiciu w lusterku, a także fotelik samochodowy jest wówczas umiejscowiony po stronie, która uchodzi za mniej kolizyjną w przypadku ruchu prawostronnego. Jest to także najwygodniejsze miejsce pod kątem umieszczania dziecka w foteliku oraz wysiadania z samochodu.
W którą stronę zamontować fotelik samochodowy?
Foteliki samochodowe dla niemowląt charakteryzują się między innymi tym, że pozycja dziecka zwrócona jest tyłem do kierunku jazdy. Jak zatem wygląda sprawa w przypadku starszych dzieci i w którym momencie należy zmienić stronę, w którą zwrócony jest fotelik? Ze względu na konstrukcję samochodów przyjęto, że foteliki samochodowe montuje się tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia przez dziecko wagi około 13 kg. Wówczas w zależności od modelu fotelika, należy albo zmienić jego pozycję, albo wymienić na większy.
Przygotowanie dziecka do jazdy w foteliku samochodowym
Mając pewność, że fotelik samochodowy został prawidłowo dopasowany i zamontowany w samochodzie, warto poruszyć także kwestię przygotowania samego małego pasażera do jazdy. Należy dopilnować, aby pasy były zapięte dokładnie, nie nazbyt luźno, ale i nie za ciasno. Ponadto lepiej, aby dziecko nie podróżowało w ubraniu, które może powodować przesuwanie się pasów bezpieczeństwa, tak jak chociażby śliska kurtka. W tym celu wielu producentów oferuje specjalne śpiwory i koce, które pozwalają na zdjęcie odzienia wierzchniego, jednocześnie zapewniając maluchowi ciepło i komfort podczas jazdy.