Gdy zepsuje się maszyna czy samochód wówczas jej właściciel staje przed pytanie – skąd wziąć części zamienne. Rynek pozostawia kilka możliwości wyboru, jednak każdą należy dobrze rozważyć.
1.Części zamienne oryginalne – pierwszym pomysłem na pozyskanie części zamiennych jest najczęściej ich zakup u producenta. Jeśli dana firma ma taką możliwość to w pewien sposób rozwiązuje to problem. Jednak jedynie w pewnej części, bo takie elementy u producentów są najczęściej dość drogie. Wówczas pojawia się pokusa, by kupić oryginały u pośredników, gdzie niejednokrotnie bywają one tańsze. Jednak z takimi rozwiązaniami należy postępować bardzo ostrożnie ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że pośrednicy (świadomie lub nie) oferują podrabiane części zamienne. Można to poznać po tym, czy część jest zapakowana w oryginalne pudełko i czy znajduje się na niej logo producenta dokładnie takie samo jakim firmuje się znany koncern. Dlatego też wybierając części zamienny do maszyn u pośredników należy korzystać jedynie ze znanych i sprawdzonych źródeł.
2.Części zamienne firmowe, ale nie markowe. Część znanych koncernów motoryzacyjnych proponuje swoim klientom alternatywne części zamienne. Są to zamienniki produkowane na tych samych taśmach produkcyjnych co oryginały, jednak nie są one firmowane znaną marką, dlatego też są tańsze.
3.Części od producentów części zamiennych – inną możliwością pozostaje zakup części zamiennych w firmach, które nastawione są na produkcję zamienników do znanych modelu maszyn. Takie firmy oferują najczęściej zamienniki dobrej jakości, jako że firmują one je swoją marką dbają o to, by były one dobrej jakości. Przykładem mogą być tutaj – zamienniki dla silnika spalinowego diesla. Producent, który żyje z produkcji części zamiennych do znanych marek nie pozwoli sobie na wypuszczenie na rynek niedziałających czy niewłaściwych części, bo wówczas klienci nie będą chcieli do niego wracać. Właśnie dlatego skorzystanie z takich części może być naprawdę dobrym pomysłem.
4.Używane części zamienne – inną możliwością jest skorzystanie z części zamiennych, które były już używane. Są one najczęściej stosunkowo tanie, ale kupując je należy mieć świadomość, że sprzedający nie daje żadnej gwarancji, co do tego jak długo będą one działać (niekiedy zdarzają się kilkumiesięczne gwarancje). Jeśli części przestaną działań ich nabywca nie ma możliwości reklamacji takiej części. A tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy zakupiona używana część będzie jeszcze sprawna przez kilka miesięcy, czy może będzie pracowała latami.