Systemy GPS

Systemy GPS

W wielu samochodach nawigacja GPS jest już na wyposażeniu. Niemniej jednak nie jest to żadna reguła. W przypadku starszych samochodów nie mamy takiego dobra wbudowanego w nasz komputer pokładowy. Wówczas trzeba ją wybrać samodzielnie. Na co w związku z tym zwracać uwagę, decydując się na tego typu urządzenie. Co jest najważniejsze przy wyborze nawigacji GPS?

Ekran

W pierwszej kolejności odnieśmy się do ekranu takiego sprzętu. Ważna jest więc między innymi jego przekątna. W przypadku samochodów osobowych optymalne wydają się być urządzenia o przekątnej ekranu wynoszącej pięć cali. Większe wykorzystuje się natomiast w autobusach i samochodach dostawczych.

Weźmy tu również pod uwagę jakość oraz rozdzielczość ekranu. W przypadku pierwszego parametru trzeba pamiętać o tym, że im ekran będzie jaśniejszy, tym lepiej widoczny będzie on w pełnym słońcu. Odnośnie rozdzielczości oczywiście powinna ona być jak największa.

Ważny jest również rodzaj ekranu. Najlepiej wypadają tutaj te z panelami dotykowymi i to właśnie tych powinniśmy szukać w pierwszej kolejności.

Mapy

Nawigacja GPS to przede wszystkim mapa i to właśnie od nich zależy jakość takiego urządzenia. Jeśli postawimy na urządzenia z mapami niedokładnymi lub rzadko aktualizowanymi będziemy się tylko irytować. Ważne jest tutaj to, w jakim zakresie będziemy z takiego urządzenia korzystać. Inne preferencje może mieć kierowca poruszający się jedynie po Polsce aniżeli ten, który regularnie prowadzi auto na trasach europejskich.

Dodatkowe funkcje

Moglibyśmy tu jeszcze pisać o złączach czy też jakości uchwytów, a nawet dźwięku. To wszystko jest niezwykle istotne, ale równie ważna jest funkcjonalność takiego sprzętu. Otóż nawigacja może nam służyć nie tylko do wybrania najkrótszej czy najbardziej komfortowej trasy. Poza tym możemy na niej odtwarzać muzykę, filmy, przeglądać zdjęcia, a nawet korzystać z internetu. Jeśli będzie to tak funkcjonalne urządzenie, na pewno będziemy mieć z niego wiele pożytku i przyda się nam ono nie tylko podczas jazdy, ale również i na wszelkich postojach. Warto więc ten czynnik również wziąć pod uwagę, szukając sobie takiego urządzenia.